schools lord-selkirk lord-selkirk 97 97

Our Staff

STAFF LIST BY DIVISION 2020 – 2021 

 

DIV #                       TEACHER’S  NAME                                                                               Grade 

1                                Liam Patterson-Morris                                                                             7  

2                                Kevin Pugh                                                                                                    7

3                                 Peter Nickel                                                                                                   6

4                                 Chris Hoflin                                                                                                    6

5                                 Sharon Moy                                                                                                     5

6                                 Natalie Anderson (M-T) / Ramona Chan (W – F)                                5 

7                                  Heidi Ravenel                                                                                                  4 / 5 

8                                  Kathryn Mazzone                                                                                            4

9                                  Rose Lemaire                                                                                                     3

10                                Rose Hibbert (M - W) / Natalie Anderson (Th – F)                               3

11                                Mary Smith                                                                                                          2 / 3

12                                Lisa Sardinha                                                                                                       2

13                                Marilyn Reibin                                                                                                      2

14                                 Emily Cottrell                                                                                                      1 / 2

15                                 Karyn Lam                                                                                                            1

16                                 Shelley Zaitsoff (M - W)/ Nain Rai-Dayal (Th-F)                                     1

17                                 Deirdre Bain                                                                                                         K

18                                 Jacey Gibb                                                                                                            K

19F                               Marie-Christine Michel                                                                                    7

20F                               Eric Proulx                                                                                                            6/7

21F                                Andy Chou                                                                                                           6

22F                                Christine St. Onge                                                                                             5

23F                                Sara Langlois(M) / Anne Marie La Monde (T-F)                                     4 / 5 

24F                                Wendy Zwaagstra                                                                                             3 / 4

25F                                Stephanie Wigod                                                                                               3 / 4

26F                                Steven Audet                                                                                                       2 / 3

27F                                Helen Hodson(M-W) / Rama Balde (Th-Fri)                                            1 / 2

28F                                Kyra Brown                                                                                                           1 

29F                                 Aimee Williams                                                                                                   K

 

Principal                  Shannon Burton         

Vice – Principal       Meghan Gomes

Admin Assistant       Cristina Rei

Records Clerk

Area Counsellor          Ashley Haynes

EA                                  Hannah Kan, Angela Ubial, Marlise Landoltmann, Jenny Huynh,                                                      Jotika Jamkhelawan, Lyudmyla Al-Mosavi, Gurpreet Gill,                                                                    Salehah(Zeba) Akhtar, Kai Peters, Yan Zhao, Joanne   Clark, Kaye                                                     Sharland

Indigenous Worker          Melissa Yellowknee

Engineer/Custodial           Alex and Domingo and Angela

Enhanced Services           Vanessa Mani

Library                                   Astrid Godin

Lunchroom                          Catherine Dunn

Music Room/Prep            Kyle Hayes

Resource                            Julia Clark, Allison Haraga, Karina Houle, Nicole Oshry, Michelle                                                      Wiens, Rama Balde, Brian Ee            

YFW                                          Laurie Reid

 Gym                                         Terry Johnston and Justin Carpenter (Tues – Thurs)

Speech and Language       Eleanor Roff

 Supervision Aides                Annie N, Deani D, Dolly N, Edith C, Kathy C.

 Strong Start                            Doris Shi (M-F 9:00-11:30)

 

Back to top